O udruzi - PKU - Udruga za pomoć obiteljima djece s fenilketonurijom

O udruzi

Udruga za pomoć obiteljima sa fenilketonurijom (u daljnjem tekstu Udruga), neprofitna je Udruga koja obavlja socijalno-humanutarne djelatnosti. Osnovana je 03. ožujka 1990. godine i od tada neprekidno radi na poboljšanju kvalitete života osoba sa fenilketonurijom, te zajedničkom rješavanju problema s kojima se susreću obitelji i osobe oboljele od fenilketonurije. Udruga broji 176 članova.

Fenilketonurija (PKU) je nasljedna metaboliočka bolest koja nastaje zbog prirođene greške u složenom mehanizmu aminokiseline fenilalanina (PHE). Fenilalanin se nalazi u svim prirodnim proteinima. Hranom u kojoj ima bjelančevina dijete dobiva i aminokiselinu fenilalanin u količini koja je obično puno veća nego što je to potrebno za rast, razvoj i život. Zdrav organizam višak fenilalanina razgrađuje i izlučuje iz organizma. Bolesno dijete sa PKU razlikuje se od zdravoga samo po tome što njegov organizam ne može razgraditi i odstraniti višak fenilalanina kojeg dobiva hranom. Povećana koncentracija  fenilalanina u krvi djeluje toksično na moždane stanice, ometa psihomotorni razvoj djeteta i trajno ga oštećuje. Stoga su sve osobe s PKU na strogoj doživotnoj dijeti.

Copyright © 2017, Fenilketonurija.hr. Sva prava pridržana. Web design & development: Anđelko Levak
IBAN UDRUGE: HR0823600001101619623